WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY W MIĘRZYRZECZU
W dniach 17 i 18 marca, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji zapraszają na pierwsze Wojskowe Targi Służby i Pracy. Zainteresują one wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu i zobaczyć na żywo profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego. To jedyne w Polsce przedsięwzięcie w całości poświęcone promocji nowych rodzajów służby wojskowej wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny. Wydarzenie to będzie miało miejsce w 16 lokalizacjach w całej Polsce, zaś w woj. lubuskim żołnierzy spotkamy w Hali Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku przy ul. Osiedle Kasztelańskie 8A w godzinach od 9:00 do 18:00.
Nadchodzące targi są kompleksowym sposobem informowania o dostępnych w Siłach Zbrojnych możliwościach rozwoju zawodowego zarówno w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jak również służby zawodowej. Każdy odwiedzający będzie mógł osobiście porozmawiać z żołnierzami, studentami akademii wojskowych, poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące zawodu żołnierza, a także złożyć wniosek o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Różne drogi do wojska
W czasie targów, każda osoba zainteresowana służbą w wojsku będzie mogła znaleźć wyczerpujące informacje o zasadach rekrutacji do Sił Zbrojnych. Będzie można dowiedzieć się przede wszystkim, na czym polega Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa – kto może podjąć to wyzwanie, jak wygląda procedura powołania oraz na jakie korzyści może liczyć osoba aplikująca do tego rodzaju służby. Obecni podczas targów rekruterzy, przedstawią informację jak zostać żołnierzem zawodowym, a także o innych możliwościach pełnienia służby wojskowej – np. terytorialnej lub rezerwy aktywnej. Ponadto, osoby zainteresowane pracą na stanowiskach cywilnych w Resorcie Obrony Narodowej będą miały możliwość zapoznania się z ofertami pracy w poszczególnych instytucjach i jednostkach wojskowych oraz profitami jakie daje zawodowe związanie się z armią.
Pytanie – Odpowiedź
Podczas wydarzenia, dostępne będą punkty rekrutacyjne obsługiwane przez Wojskowe Centra Rekrutacji. Przedstawiciele WCR udzielą wszelkich szczegółowych informacji oraz odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości przed którymi może stać osoba zainteresowana służbą w wojsku. Zdecydowani będą zaś mogli wypełnić wniosek o powołanie do wybranego rodzaju służby. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji przedstawi także szkolenia realizowane w ramach projektów MON w klasach wojskowych czy zasady ochotniczego wojskowego przeszkolenia dla studentów w programie Legia Akademicka.
Jak to naprawdę wygląda
Osoby które myślą o konkretnych rodzajach Sił Zbrojnych RP, będą mogły bezpośrednio spotkać się i porozmawiać z żołnierzami którzy służą w poszczególnych formacjach, ponieważ podczas Międzyrzeckich targów wystawiać się będą m.in. żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, 5 Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim, 35 Skwierzyńskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej czy 151 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Skwierzyny oraz innych lokalnych jednostek i instytucji wojskowych. Na miejscu zagoszczą też przedstawiciele lubuskich organizacji proobronnych, oraz podchorążowie ze wszystkich akademii wojskowych w Polsce.
Przysięga wojskowa, najnowocześniejszy sprzęt i …grochówka
W sobotę, podczas drugiego dnia wydarzenia, będzie można być świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza – przysięgi wojskowej składanej przez żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Ponadto, program zbliżających się targów wzbogacą liczne atrakcje, które tak bardzo cieszą miłośników wojskowości i nie tylko. W Międzyrzeczu pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje armia – m.in. popularne Rosomaki, pojazd ewakuacji i ratownictwa „HARDUN”, wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta, przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski PSR-A PILICA, przeciwlotniczy zestaw rakietowy „OSA-AK” i wiele, wiele innych. Odwiedzających czeka również pokaz możliwości robota rozpoznawczego BALSA przewidzianego do prowadzenia rozpoznania przez wojska inżynieryjne. Dodatkowo, dla wszystkich śmiałków przewidziana została również ścieżka saperska czy praktyczna nauka maskowania. Przed wszystkimi gośćmi, wojsko odsłoni kulisy działania broni na laserowej strzelnicy i trenażerze CYKLOP. W czasie wydarzenia będzie można również posłuchać i zobaczyć występ orkiestry wojskowej i zespołu wokalnego działającego przy klubie garnizonowym z Międzyrzecza, pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych czy prezentacje pierwszej pomocy i medycyny pola walki. Organizatorzy zaznaczają, że wydarzenie to obfitować będzie w wiele innych atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych, zaś na jego zakończenie nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest słynna wojskowa grochówka.
Wojskowe Targi Służby i Pracy to propozycja dla zdecydowanych na służbę wojskową jak i wciąż szukających pomysłu na swoją zawodową drogę.
Dodatkowych informacji nt. targów odbywających się w Międzyrzeczu udziela główny koordynator CWCR OZ w Zielonej Górze – mjr Piotr Pyryt (tel. 606 147 656; e-mail: p.pyryt@ron.mil.pl).