Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. 232 lata temu, w 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany.
W ramach tegorocznych oficjalnych obchodów, o godz. 11.00 w Kościele pw. Św. Anny w Szczańcu, została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Mszę świętą odprawiał ks. Proboszcza Dariusz Siek. Asystę honorową z pocztami sztandarowymi pełnili przedstawiciele Gminy Szczaniec, OSP Szczaniec, OSP Smardzewo, OSP Myszęcin, uczniowie szkoły Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu oraz Szkoły Podstawowej z oddziałem przedszkolnym im. Jana Pawła II w Smardzewie, jak również Poczet lancowy Szwadronu CKM im. 24 Pułku Ułanów. Podczas mszy świętej dzieci z Przedszkola w Szczańcu wykonały, krótką inscenizację muzyczno-słowną, mówiącą o tym jak oni rozumieją to Święto. Podniosłość uroczystości nadawała również oprawa muzyczna Zespołu Śpiewaczego Osoria.
Następnie w uroczystym przemarszu przeszliśmy pod Pomnik Poległych na Wszystkich Frontach gdzie oprócz Wójta Gminy Szczaniec pana Krzysztofa Nerynga, pani Skarbnik Elżbiety Baranowskiej oraz Sekretarza Gminy Szczaniec pana Czesława Słodnika kwiaty złożyli: wice przewodniczący Rady Gminy pan Józef Wencel wspólnie z Sołtysem Koźminka, jednocześnie Radną panią Reginą Wojtek, reprezentacje ze Szkół oraz Przedszkola z terenu Gminy Szczaniec, przedstawiciele CKiB oraz CUS, jak również OSP i Sołectw Gminy Szczaniec. Flagę na maszt wciągali druhowie z OSP Smardzewo. Podczas uroczystego przemówienia pod Pomnikiem pan Wójt przypomniał o narodowości zarówno tej polskiej jak również lokalnej szczanieckiej. Zachęcał do czczenia oraz kultywowania pamięci, jak również do dbania o symbole tj. godło, flagę, herb. Natomiast ks. proboszcz pomodlił się za wszystkich Polaków oraz poświęcił granitowy herb Gminy Szczaniec, który zawisł w reprezentatywnym miejscu przy Pomniku.
Po głównych uroczystościach przeszliśmy do Parku Świętojańskiego, gdzie radośnie przy taktach muzyki oraz pokazach kawalerii z Szwadronu CKM im. 24 Pułku Ułanów, dalej świętowaliśmy to radosne święto. Po pokazach zasiedliśmy do wspólnego biesiadowania przy ognisku, śpiewając i jedząc upieczone kiełbaski.